Rozwój Osobisty

Jak rozwijać kompetencje zawodowe w pracy – 5 trików

Kiedy światem biznesu zaczynają rządzić coraz to nowe modele zarządzania, a sztuczna inteligencja i automatyzacja zmieniają go na dobre, hasło: „człowiek uczy się przez całe życie” staje się stałą dewizą ekonomistów. Z poniższego artykułu dowiesz się jak rozwijać kompetencje zawodowe i nie zostać w tyle na rynku pracy.

Ponad 80% dyrektorów zarządzających twierdzi, że potrzeba rozwój kompetencji jest ich największym wyzwaniem. Badania pracowników pokazują, że możliwości rozwoju stały się drugim najważniejszym czynnikiem zadowolenia z miejsca pracy (zaraz po satysfakcji z wykonywania jej samej).

Nasze najbardziej pierwotne instynkty odwołują się do chęci kształcenia i poznawania. Dzięki nim nieustannie szukamy sposobów na lepsze działanie. To instynkt nakazuje nam poprawę i wzrost wyników wydajności.

Elementem, który niezmiennie wpływa na jakość samej nauki jest jej pilność i systematyczność. Czy zatem powiększanie kompetencji osobistych każdego pracownika to codzienny element dnia pracy? Niestety, nie.

Badania przeprowadzone przez BHR oraz LinkedIn udowadniają, że jedną trzecią czasu spędzamy na wiadomościach e-mail, które nie zawsze lub wcale mają coś wspólnego z naszą pracą. Tym bardziej z jakimkolwiek rozwojem kompetencji zawodowych. Obowiązek nauki ląduje zatem do kwadratu zadań ważnych –
nie pilnych, na macierzy Eisenhowera.

Przeciętnie pracownicy poświęcają około 5 minut dziennie na rozwój zawodowy i naukę nowych umiejętności.
To niewiele prawda?
Wszyscy jesteśmy po prostu pochłonięci nakładem pracy, a rozwój nowych umiejętności odkładamy na przepełnioną już półkę wstydu z napisem „kiedyś znajdę na nie czas”.

Jak sprawić, aby rozwijanie kompetencji zawodowych stało się dla nas częścią codziennego dnia pracy?

Według Jeffa Weinera przeciętny pracownik biurowy spędza około 28% swojego czasu pracy na skrzynce mailowej, 19% czasu gromadząc informacje i 14% na spotkaniach wewnętrznych zarówno formalnych, jak i nieformalnych.

Te trzy działania zajmują, aż 61% całego dnia pracy. Znajdowanie danych, faktów, informacji i spostrzeżeń, a następnie dzielenie się nimi z innymi jest codzienną czynnością dla większości z nas.

Czy wiesz, że aż 38% treści udostępnianych w internecie ma charakter edukacyjny lub informacyjny? Co zatem stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie nie rozwijać swoich zdolności?

Jak rozwijać kompetencje zawodowe, gdy nie masz dodatkowego czasu?

Na szczęście z pomocą przychodzą nam myślenie projektowe
i nowe technologie. W nowym spojrzeniu na naukę zakładamy,
że aby wiedza do nas dotarła musi nam pasować i dopasowywać się do naszego dnia pracy i życia zawodowego.

Zapomnij o tradycyjnej formie uczenia się, gdzie to ty szukasz miejsca i treści. Wyobraź sobie, że uczysz się w trakcie pracy
i odwrotnie, pracujesz w trakcie nauki. W nowej formie wiedza dociera do nas prawie niezauważalnie głównie poprzez jej
2 największe ośrodki: Google i YouTube.

Jak więc wykorzystać ten potencjał do podniesienia kompetencji?

Poznaj pięć praktycznych patentów, które umożliwią Ci bez większego problemu zacząć codzienną naukę.

Zadawaj pytania i ćwicz koncentracje

Bądź aktywnym słuchaczem podczas spotkań i codziennej pracy. Taka postawa ma wiele korzyści, które wrócą do Ciebie w krótkim czasie.

Jedną z jej zalet jest zwiększona umiejętność uczenia się
i rozwoju kompetencji. Nie ograniczaj się do wiedzy tylko ze znanego Ci zakresu obowiązków. Staraj się poznawać jak najwięcej szczegółów.

Jeżeli zajmujesz się pozyskiwaniem klienta, dowiedz się jak najwięcej o produkcie lub usłudze, którą sprzedajesz. Proś o opinię zwrotną na temat działań, które podejmujesz.

Znajdź mentora i nie bój się poprosić go o rady. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy jak chętnie ludzie dzielą się wiedzą, gdy się ich o to poprosi. Nie uciekaj od krytyki, tylko analizuj swoje błędy i sukcesywnie wprowadzaj poprawki.

Utrzymuj listę tematów do nauczenia się

Z każdy dniem będziesz doświadczał coraz więcej możliwości uczenia się, aż w końcu zabraknie Ci wolnego czasu na ogrom napływających informacji. Często będziesz musiał rezygnować z przeczytania tego bardzo ciekawego artykułu, ponieważ jesteś właśnie zajęty czymś innym.

Nie przejmuj się to normalne. Nie znaczy to jednak, że powinieneś zmarnować okazję. Zapisz listę pojęć, praktyk, myśli i słownictwa na później. Wrócisz do nich, kiedy będziesz mógł skupić się mocniej. W okiełznaniu takich problemów pomocne mogą stać się niektóre narzędzia, które opisałem w niezbędniku współczesnego menedżera.

Jak rozwijać kompetencje zawodowe kiedy nie masz na to czasu?

Korzystaj z porad technicznych w trakcie pracy

Czytaj wszystkie instrukcje i poradniki starając się jak najbardziej zgłębić wiedzę w nich zawartą. Dzięki dokumentacji technicznej do programów jesteś w stanie nauczyć się nowych rozwiązań. YouTube oraz Google to kopalnia wiedzy technicznej poczynając od darmowych kursów po poradniki napisania oferty sprzedażowej. Skoro tak cenne informacje są na wyciągnięcie ręki, dlaczego miałbyś z nich nie skorzystać?

Dodaj codzienny czas na naukę do swojego harmonogramu pracy

Poinformuj wszystkich jak ważna jest dla Ciebie nauka i znajdź czas na nią, chociaż pół godziny dziennie. Zaplanuj naukę w swoim kalendarzu lub liście zadań i konsekwentnie odhaczaj po wykonaniu.

Subskrybuj niewielką ilość, wysokiej jakości newsletterów

Pamiętaj, aby wybierać je ostrożnie. Naprawdę niewiele brakuje od zapchania skrzynki bezwartościową treścią. Dopasuj treści do swojej branży, preferencji, roli i osobowości.

Ostatecznie sam zobaczysz, które z nich będą dla Ciebie najbardziej wartościowe. Nie bój się wypisać z listy, jeżeli poczujesz, że treść do Ciebie nie trafia. To tylko jedno kliknięcie myszką.

I to już koniec. Tylko pięć i aż pięć metod, które mogą odmienić twój stosunek do rozwoju zdolności. Mnie pomogły, jak ty uważasz?

Sprawdzą się u Ciebie?

A może Masz swoje własne sposoby na rozwijanie zdolności i kompetencji w trakcie pracy? Może uważasz, że czegoś brakuje?

Zapraszam Cię zatem do dyskusji i podzielenia się własnym doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button